FAZRT80ACY PNEUMATIC SINGLE-HEAD PIPE BEVELING MACHINE
No rating
Add to favorites
12 months of warranty
euromet.jpg
Contact with a trader:
Tomasz Kierzkowski
E-mail: tomasz.kierzkowski@eurometal.com.pl
Telefon: 603505252
Quantity
Add to cart
Key Features
Automatic feed, automatic clamping, automatic tool advance/retract, high-speed operation
Quick size adjustment
Simple exchange of clamping heads and dies allows for the machining of workpieces of varying sizes.
Pulley-driven speed changes optimize machining of a variety of metal materials, extending tool life.
Application Areas
  • Automotive Industry
  • Furniture Industry
  • Plumbing Equipment
  • Fitness Equipment
  • Medical Equipment
Technical data Unit Value
Applicable outer diameter [mm] ∅ 6 - ∅ 80 mm (rury), ∅ 2 - ∅ 25 mm (pręty)
Processing length [mm] ⩾ 35
Processing accuracy [mm] +/- 0,1
Processing speed [-] 6-8 sek/szt
Main motor power [-] 2,2 kW x 400 V x 50 Hz
Working pressure [-] ⩽ 10 kg
Oil pump motor power [-] 0,75 kW x 400 V x 50 Hz