PNEUMATIC SINGLE-HEAD PIPE BEVELING MACHINE FAZRT120ACQ
No rating
Add to favorites
12 months of warranty
euromet.jpg
Contact with a trader:
Tomasz Kierzkowski
E-mail: tomasz.kierzkowski@eurometal.com.pl
Telefon: 603505252
Quantity
Add to cart
Main features
Automatic feeding, automatic clamping, automatic tool advance/retract, high speed operation
Quick adaptation to size
Pulley-driven speed changes optimize machining of a variety of metal materials, extending tool life.
Areas of application
  • Automotive industry
  • Furniture industry
  • Sanitary equipment
  • Fitness equipment
  • Medical equipment
Technical data Unit Value
Applicable outer diameter [mm] ∅ 30 - ∅ 120 mm
Processing length [mm] 35
Processing accuracy [mm] +/- 0,1
Processing speed [-] 6-8 sek/szt
Main motor power [-] 2,2 kW x 400 V x 50 Hz
Working pressure [-] MPA 0,6-0,8
Oil pump motor power [-] 0,75 kW x 400 V x 50 Hz